67. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau
Opublikowano dnia 01-02-2012 o godz. 10:00
Opracowanie: MW

27.01.2012 przypadła 67. rocznica wyzwolenia niemieckiego, hitlerowskiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się sesja naukowa poświęcona temu wydarzeniu. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wysłuchać trzech wykładów: Doktora Tomasza Cerana (IPN) - "Od narodowosocjalistycznego światopoglądu do Auschwitz", magister Katarzyny Olczyk – „Bałkański aspekt Holokaustu” oraz doktora Grzegorza Dominiaka - "Problem zła a Holokaust". Uczniowie wzięli również udział w debacie pod hasłem „Dlaczego należy uczyć o Holokauście?”, którą moderował mgr Michał Wawrzyński. Sesja, a szczególnie debata po wykładach, udowodniła, że problem Holokaustu i jego dziedzictwa jest tematem wciąż aktualnym, bardzo potrzebnym w nauczaniu szkolnym i dyskusji publicznej. Uczestnicy, przede wszystkim uczniowie, zgodnie potwierdzili, że istniej ogromna potrzeba rzetelnego nauczania o tym bolesnym wydarzeniu w historii ludzkości. Wniosek sformułowano jeden: należy uczyć o Holokauście o to, by współczesne i przyszłe pokolenia zrobiły wszystko aby podobne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły. Sesję zorganizowali uczniowie uczestniczący w zajęciach warsztatowych pt. „Totalitaryzm. Antysemityzm. Holokaust. Ludobójstwo – stare i nowe wyzwania”, które odbywają się w każdy piątek o godzinie 14.30 oraz Samorząd Uczniowski. Oprawę graficzną – wystawę – zorganizowała klasa I a. W sesji uczestniczyły wszystkie klasy humanistyczne naszej szkoły, klasa biologiczno - chemiczna oraz zaproszeni goście z II LO i ZSz Nr 2 w Bydgoszczy.