Fordońskie Spotkania z Fizyką i Biologią
Opublikowano dnia 23-03-2011 o godz. 11:56
Opracowanie: MW

W Zespole Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego już po raz czwarty uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w „Fordońskich Spotkaniach z Fizyką i Biologią”. Nauczycielki: Mariola Wiśniewska i Marzena Książek wraz z uczniami XV Liceum Ogólnokształcącego cierpliwie pokazywały i wyjaśniały gimnazjalistom zagadnienia nauk przyrodniczych: biologii i fizyki. Zajęcia miały formę interaktywnych warsztatów, pokazów doświadczeń i multimedialnych prezentacji. Część fizyczną wystawy podzielono na trzy działy: fizyka i komputer, fizyka i zabawa, fizyka w laboratorium. Uczniowie w zespołach demonstrowali ćwiczenia i doświadczenia laboratoryjne wyjaśniając podstawowe prawa, zasady i zjawiska fizyczne. Prezentowali wykonane samodzielnie przyrządy, modele i proste przedmioty, których zasady działania są ilustracją podstawowych prawideł fizycznych. W części biologicznej wystawiono stanowiska tematyczne. Uczniowie mogli zaobserwować pod mikroskopami zdrowe tkanki człowieka i zmienione chorobowo, zapoznać się z profilaktyką chorób układu krążenia, oddechowego, pokarmowego i aparatu słuchu. Gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia eksponatów sprzętu medycznego używanego w praktyce lekarskiej dawniej i dziś. Zwiedzający byli również uczestnikami pokazu udzielania pierwszej pomocy. Warsztatom towarzyszył pokaz prac plastycznych wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół nr 5 MS związanych tematycznie z naukami przyrodniczymi. Zajęcia były częścią projektu „Badam, poznaję, doświadczam…” realizowanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy a współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.