Spotkanie nt. „Przyroda kluczowym zasobem zrównoważonego rozwoju”
Opublikowano dnia 14-04-2021 o godz. 08:23
Opracowanie: MR

MŁODZIEŻ W DZIAŁANIACH NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

9 kwietnia 2021 roku odbyła się konferencja popularnonaukowa zorganizowana przez Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Spotkanie nt. „Przyroda kluczowym zasobem zrównoważonego rozwoju” otworzył J. M. Rektor WSZŚ w Tucholi dr Krzysztof Kannenberg.

Naszą szkołę  w I sesji plenarnej reprezentowały trzy drużyny w składzie:

1. Kinga Górska, Laura Drapiewska, Danylo Marchuk - „Ekologia na co dzień”,
  2. Martyna Biegniewska - „Ekologia okiem nastolatka, czyli jak urządzić pokój z głową”,
  3. Julia Konieczna, Wiktoria Sobiecka, Maciej Sikorski – „Jak za pomocą domowej hydroponiki poprawić mikroklimat pomieszczeń”.

W II sesji plenarnej wystąpili uczniowie z:

Liceum Ogólnokształcącego w im. Janusza Korczaka w Więcborku z tematem – „Policzytlen - plastik a zdrowie!”,

Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu – „Co nas truje – powietrze czy hałas?”,

Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy – „Wpływ zmian klimatycznych i działalności człowieka na erozję gleb”.

Obrady plenarne III sesji otworzyli uczniowie z:

Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim - „Natura-piękna i niebezpieczna. Żywioły przyrody a zrównoważony rozwój”,

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku - „Gospodarka 4.0”,

Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu – „Budowa autostrad – co w zamian?”,

Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku - „Minuta czterdzieści do północy, czyli jak cofnąć czas?”.

Wystąpienia uczniowskie zamknął wykład  dr. hab. Marka Kejny, prof. UMK

pt. „Zmiany klimatu zagrożeniem dla funkcjonowania środowiska w Polsce i na świecie”.

Miło nam poinformować, że prezentacja drużyny z klasy biologiczno-chemicznej naszej szkoły została najwyżej oceniona w głosowaniu przez uczestników konferencji. Dziękujemy wszystkim głosującym  za wyrazy uznania dla naszej pracy. Wiktoria Sobiecka udzieliła wywiadu na temat przebiegu spotkania dla TVP3, można ją było zobaczyć w piątkowym wydaniu „Zbliżeń”.

Wszystkim prelegentom dziękujemy za odwagę i życzymy dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że spotkamy się na konferencji w przyszłym roku.

Niech zadziała gatunkowy instynkt samozachowaczy - chrońmy znikającą przyrodę!