Kolejna, już trzecia edycja „Na Ścieżkach Zdrowia” za nami
Opublikowano dnia 13-06-2016 o godz. 20:44
Opracowanie: MR

W maju zakończyliśmy realizację Bydgoskiego Grantu Oświatowego „Fordońska Ścieżka Zdrowia”, który obejmował cykl warsztatów w ramach programu „Na Ścieżkach Zdrowia” zapisanego w Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020.Celem warsztatów było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Warsztaty były podzielone na trzy bloki tematyczne:

Dzień Profilaktyki Antynowotworowej Wykład w sali kinowej poprowadził dr Piotr Czynsz, androlog i seksuolog. Spotkanie poświęcone było profilaktyce raka jądra. Uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną przygotowaną przez gimnazjalistów realizujących projekt gimnazjalny -dotyczącą tez związanych z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem pt. ”Prawdziwa Dieta Antynowotworowa”.

Dzień Zdrowego Żywienia. Podczas  zajęć uczniowie przy pomocy dietetyków z Bydgoskiej Szkoły Wyższej (mgr Sylwia Malak i współpracownicy) zapoznawali się z zasadami racjonalnego żywienia - poznali fakty i mity odnośnie zdrowego odżywiania, układali prawidłowo zbilansowane jadłospisy, obliczali wartość kaloryczną potraw. Przy stanowisku pomiarowym badali zawartość tłuszczu, białka i wody w swoim ciele celem określenia swojego wieku biologicznego. Pani Sylwia udzielała również indywidualnych porad dotyczących zaleceń dietetycznych. Po zajęciach z dietetyki uczniowie  wypełnili test wiedzy o żywieniu sprawdzający stopień zrozumienia nowych wiadomości. Dla najpilniejszych uczestników warsztatów, przewidziane zostały nagrody: książki o tematyce dietetycznej , elektryczne shakery.

Dzień Aktywności Ruchowej. Uczniowie zostali  podzieleni na grupy i uczestniczyli w zajęciach aerobowych przygotowanych przez fizjoterapeutów z Bydgoskiej Szkoły Wyższej i trenera personalnego siłowni Fit Max mgr Tomasza Gęsikowskiego. Uczestnicy mieli okazje poznać sposoby korygowania wad postawy. Trener personalny udzielał indywidualnych porad dotyczących  przebiegu treningu. Wszyscy ćwiczący otrzymali wejściówki do siłowni Fit Max. Zwycięzcy testu wytrzymałościowego wygrali nagrody: elektryczne shakery, sprzęt do ćwiczeń aerobowych: piłki gimnastyczne, kostki do jogi, agrafkę do ćwiczeń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację grantu  w szczególności dr Piotrowi Czynszowi z Collegium Medicum, mgr Sylwii Malak, mgr Krystianowi Kisielowi z Bydgoskiej Szkoły Wyższej, a także trenerowi personalnemu Fit Max mgr Tomaszowi Gęsikowskiemu. Cieszymy się z wysokiej frekwencji i  zaangażowania uczniów na zajęciach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII.

Marta Borowska Marzena Książek Katarzyna Kachel Sebastian Kubski