Warsztat historyczny w Muzeum Auschwitz-Birkenau
Opublikowano dnia 21-03-2016 o godz. 20:03
Opracowanie: Aleksandra Cichocka

W dniach od 13 do 16 marca grupa uczniów z klasy 3D oraz 2C wraz z Prof. Danielem Piotrowskim i Prof. Michałem Laskowskim wybrała się na warsztat historyczny do Muzeum Auschwitz-Birkenau - byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Pierwszego dnia pod opieką doświadczonego przewodnika, Pana Jarosława Palucha, zwiedziliśmy teren byłego obozu Auschwitz – zapoznaliśmy się z historią zarówno samego obozu, jak i jego więźniów. Odwiedzając poszczególne „bloki” poznaliśmy funkcjonowanie obozu. Następnie, podczas zwiedzania synagogi przyjrzeliśmy się historii Żydów oświęcimskich. Mieliśmy okazję znaleźć się w głównej sali modlitewnej, gdzie przewodnik zapoznał nas z kulturą żydowską. Wieczorem podczas dyskusji, Prof. Michał Laskowski przybliżył nam tematykę obozową i zbrodni nazistowskich w literaturze. Profesor przedstawił podejmowane przez autorów próby ukazania w literaturze wyżej wspomnianych zagadnień. Następny dzień rozpoczął się od zwiedzania KL Auschwitz II – Birkenau. Duże wrażenie wywarła na nas wielkość obozu. Przewodnik podczas oprowadzania dokładnie przedstawił nam procedurę przyjmowania transportów więźniów do obozu, omówił życie więźniów oraz ich cierpienia, Zagładę. Tego samego dnia odbyliśmy warsztat w archiwum muzealnym, gdzie Pan Szymon Kowalski przeprowadził z nami zajęcia dotyczące dokumentów archiwalnych jako dowodów zbrodni, na których w sposób bardziej spersonalizowany „dotknęliśmy” historii więźniów, dowiedzieliśmy się w jaki sposób dokumenty były fałszowane przed pracowników obozu. Dwa pracowite dni podsumowaliśmy długą, wieczorną rozmową, z której wyciągnęliśmy ważne wnioski. Odzwierciedla je cytat George'a Santayany, będący głównym motto Muzeum:

Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.

Każdy z nas w sposób dla siebie indywidualny doświadczył pobytu w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Z całą pewnością zapamiętamy tę wizytę na długo, dlatego zachęcamy osoby zainteresowane tematyką II wojny światowej do odwiedzenia tego szczególnego miejsca.