Zakończenie I edycji projektu „X Muza po angielsku”
Opublikowano dnia 01-07-2015 o godz. 20:46
Opracowanie: KM

Dnia 24 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie I edycji projektu X Muza po angielsku. Projekt adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z Bydgoszczy i okolic, a jego główny cel stanowiło podnoszenie poziomu nauczania języka angielskiego poprzez upowszechnianie filmu jako narzędzia edukacyjnego, łączenie nauki języka z  formami teatralnymi oraz realizacja grupowej miniprodukcji filmowej.

W cyklu pięciu spotkań zorganizowanych w ramach I edycji projektu regularnie uczestniczyły grupy młodzieży z Gimnazjum nr 5, 9, 23 oraz 52 w Bydgoszczy, Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego oraz Gimnazjum przy Zespole Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej.  W okresie od lutego do czerwca wzięły one udział w szeregu wartościowych zajęć i warsztatów prowadzonych przez zaproszonych gości. Gimnazjaliści obejrzeli przedstawienie w języku angielskim w wykonaniu międzynarodowej grupy teatralnej The Bear Educational Theatre. Uczestniczyli  też w  warsztatach prowadzonych przez jednego z aktorów grupy, podczas których zdobyli praktyczną wiedzę na temat autoprezentacji. Spotkali się również z aktorką Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, która zapoznała ich z  tajnikami sztuki aktorskiej i poprzez szereg warsztatowych ćwiczeń przeniosła w świat nieograniczonej wyobraźni oraz improwizacji. Biorąc udział w zajęciach traktujących o realizacji własnych amatorskich produkcji filmowych dowiedzieli się jak napisać scenariusz, poprowadzić produkcję i jak pracować z „aktorami”.  Oglądając filmy w wersji anglojęzycznej oraz biorąc udział w panelach dyskusyjnych związanych z prezentowaną w nich tematyką, uczestnicy projektu doskonalili również swoje kompetencje językowe. Zwieńczeniem projektu była własna produkcja filmowa przygotowana w konwencji kina akcji oraz udział w II Multimedialnym Przeglądzie Filmowym w Języku Angielskim.

Projekt X Muza po angielsku został bardzo pozytywnie oceniony zarówno przez uczestników,  jak i ich opiekunów.  Część z nich zadeklarowała już swój udział w II edycji projektu w przyszłym roku szkolnym.

Organizatorami projektu byli: pani prof. Małgorzata Kowalska, pani prof. Mariola Kutyła, pani prof. Joanna Pliszka, pani prof. Izabela Włodarczyk oraz pan prof. Jacek Jurkiewicz.