Narodowe Święto Niepodległości
Opublikowano dnia 10-11-2014 o godz. 11:21
Opracowanie: SI

96 lat temu Polska odzyskała niepodległość po czasach zaborów. 10 listopada 1918 roku do Warszawy przybył Józef Piłsudski. Następnego dnia Rada Regencyjna powierzyła mu dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną. Warszawę wyrwano z rąk niemieckich. Wszystkie stronnictwa polskie, oprócz lewicy rewolucyjnej, zażądały przekazania najwyższej władzy przyszłemu marszałkowi Polski. Widziano w nim męża opatrznościowego, kogoś, kto jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo narodowe. Wkrótce Piłsudski został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa, tym samym objął najwyższą władzę wojskową i cywilną w kraju. Nawiązanie do dyktatury Tadeusza Kościuszki było nieprzypadkowe. Dzień 11 listopada ma wymiar symboliczny, bowiem przez kilka lat nasi przodkowie walczyli o kształt granic odzyskanej ojczyzny, tworzyli od podstaw odrodzone państwo. Wprowadzono ustrój republiki parlamentarnej. Wśród głównych twórców niepodległej Polski byli również Roman Dmowski i Ignacy Paderewski.

 Podczas rozmowy przeprowadzonej w pierwszych miesiącach niepodległości Piłsudski powiedział: „Nic nie rozumiecie mojej sytuacji i całej sytuacji w ogóle. Nie chodzi o lewicę, czy o prawicę, mam to w d… Nie jestem tu od lewicy i dla niej, jestem dla całości […]. Sprawy wewnętrzne załatwi Sejm, który na to właśnie zwołuję. Jaki będzie: lewy czy prawy – zobaczymy. Wszystkie moje wysiłki muszą iść w kierunku armii. O to właśnie się staram […]. Zagranicę znacie i wiecie, jak tam jest; będzie tam z nimi gadał Moraczewski, widzicie to? Czy nie lepiej będzie gadał Paderewski, który ma z nimi wspólny język? Wszak chodzi o granice i inne szczegóły dla nas tak ważne. W Paryżu przyzwyczaili się do Dmowskiego. Co tam Dmowski będzie żądał, jeśli będzie nawet żądał za wiele, to nie szkodzi […]. Rządy ludowe! Kpię sobie, czy rządy ludowe, czy inne w tej chwili, byle rządy, co przyniosą Polsce co trzeba”. Władysław Baranowski, Rozmowy z Piłsudskim 1916-1931, Warszawa 1990

http://www.wojsko-polskie.pl/pl/tradycje-i-ceremonial/kronika-uroczystosci/34922,narodowe-swieto-niepodleglosci.html

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się międzygimnazjalny konkurs z historii Polski „Od Mieszka do Piłsudskiego”. Oto zwycięzcy:

I miejsce – Michał Piekarski – klasa III Gimnazjum nr 53 

II miejsce – Adam Borkowski – klasa II Gimnazjum nr 53

III miejsce – Katarzyna Gorączka - klasa II Gimnazjum nr 5

Wyróżnienie – Michał Gnutek – klasa II Gimnazjum nr 53

Wyróżnienie – Aleksandra Malich – klasa II Gimnazjum nr 5

Wyróżnienie - Michał Maciejewski -  klasa III Gimnazjum nr 54 MS

Gratulujemy!

Na uroczystość wręczenia nagród zapraszamy 13 listopada do Zespołu Szkół nr 5 MS do sali 118 na godzinę 16.00.

<<< WSTECZ