Wizyta w Zakładzie PESA Bydgoszcz S.A.
Opublikowano dnia 15-10-2014 o godz. 09:18
Opracowanie: MM

Dnia 10 października 2014 roku uczniowie klasy pierwszej o profilu politechniczno-informatycznym odbyli wizytę w Zakładzie PESA Bydgoszcz S.A pod opieką prof. Iwony Łukaszewicz i prof. Marcina Maćkiewicza. Firma PESA zajmuje się budową, modernizacją i naprawą taboru szynowego. Jest to polska firma z ponad 160-letnimi tradycjami, a jednocześnie nowoczesna i potrafiąca przystosować się do wymagań współczesnego rynku.

Na obszarze ok. 20 hektarów mieści się wiele zakładów firmy PESA, m. in. Zakład napraw i modernizacji lokomotyw (Z1),Zakład budowy i naprawy wagonów (Z2), Zakład montażu pojazdów szynowych (Z3), Hala konstrukcji stalowych (Z4) oraz kilka spółek współpracujących z firmą PESA.

Nasi uczniowie obserwowali pracę w dwóch zakładach: Z4 i Z3. W Hali konstrukcji stalowych (Z4) powstają szkielety pojazdów szynowych, natomiast w Zakładzie montażu pojazdów szynowych (Z3) następuje montaż i wykończenie pojazdów.

W zakładzie PESA znajduje się również dział badań i rozwoju, w którym pracuje, głównie przy komputerach,  ponad 200 technologów. To właśnie w tym miejscu powstają nowe modele pojazdów szynowych oraz opracowywane są nowe rozwiązania. Zatrudnienie mogą znaleźć tu młodzi i kreatywni inżynierowie.