XV liceum otworzyło furtkę uniwersytetom

Mistrzowie rodzą się w szkołach

 

<<< O NAS >>>

Ogólniak z charakterem

Wielki Fordoński Piknik Rodzinny

Wycieczka do Londynu - spotkanie z rodzicami

Wpis opublikowany dnia 20-10-2014 o godz. 20:18. Opracowanie: Mariola Kutyła

informacja
W najbliższą środę, tj. 22 października, o godzinie 17.00 (przed planowymi zebraniami z rodzicami) w sali kina Jeremi odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów wyjeżdżających na szkolną wycieczkę do Londynu w dniach 7-12 listopada. Zapraszamy.

[KM]

Na boisku piłkarskim

Wpis opublikowany dnia 16-10-2014 o godz. 20:42. Opracowanie: Mariola Raszlińska

sport

W czwartek 16 października rozegrano pierwsze mecze w ramach Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej Chłopców na boisku przy Zespole Szkół Budowlanych. Drużyna naszej szkoły pod opieką Pana Marka Gołembiewskiego stoczyła dwa wygrane pojedynki: z ZS Elektronicznych - 4:2 (bramki: K.Kaszyński – 2 i J.Piotrowski – 2) i z I LO – 4:3 (bramki: J.Piotrowski – 2, K.Kaszyński – 1, O.Nalaskowski – 1). Kolejne mecze grupowe będą rozegrane 21 października.

Skład drużyny: Oskar Nalaskowski (IIIc), Krystian Kaszyński (Ic), Kacper Opaczewski (IIIc), Maks Miler (IIIb), Aleksander Rajewski (IIIc), Kamil Kisiel (Ia), Karol Hentrich (IIId), Jakub Piotrowski (IIa), Mateusz Siwiec (Ic), Michał Gornowicz (IIIb).

[RM]

Miejskie Sztafetowe Biegi Przełajowe: Awans drużyny dziewcząt ZS nr 5 MS

Wpis opublikowany dnia 16-10-2014 o godz. 20:40. Opracowanie: Mariola Raszlińska

sport

15 października odbyły się Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Imprezę zorganizował Szkolny Związek Sportowy przy współudziale Zespołu Szkół nr 5 MS na obiektach sportowych przy ul. Piwnika Ponurego. Każdy uczestnik dziesięcioosobowej drużyny miał do pokonania około 800 m.

Do Finału Wojewódzkiego, który odbędzie się  23 października również na naszych obiektach, zakwalifikowała się drużyna dziewcząt Zespołu Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego, która zajęła II miejsce. Pozostałe drużyny naszej szkoły zajęły IV miejsca.

Skład zespołu wicemistrzyń Bydgoszczy: Cebromska Katarzyna, Kuczyńska Paulina, Latopolska Martyna, Lorczak Marta, Niedźwiecka Klaudia, Niemczek Ola, Olbińska Daria, Pawłowska Marta, Pituła Paulina, Szweda Aneta, Szymczak Magda, Weitz Monika, Wrzochal Marta.

Gratulujemy!

 

Zdjęcia: Marek Gołembiewski.

Więcej zdjęć w GALERII.

[RM]

Sukces w I Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego

Wpis opublikowany dnia 16-10-2014 o godz. 00:30. Opracowanie: Mariola Kutyła

informacja
Z radością informujemy, że Katarzyna Raszlińska, uczennica klasy 3 B, awansowała do etapu regionalnego I Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!

[KM]

WYPRAWKA SZKOLNA 2014

Wpis opublikowany dnia 16-10-2014 o godz. 00:28. Opracowanie: Sylwia Lewandowska

informacja

Uczniowie, którym przyznano pomoc materialną w formie "Wyprawki szkolnej" proszeni są o rozliczanie rachunków w gabinecie pedagoga szkolnego. Przyznane kwoty wypłacane będą od poniedziałku 20 X br.

[pedagog]

Wizyta w Zakładzie PESA Bydgoszcz S.A.

Wpis opublikowany dnia 15-10-2014 o godz. 11:18. Opracowanie: Marcin Maćkiewicz

informacja

Dnia 10 października 2014 roku uczniowie klasy pierwszej o profilu politechniczno-informatycznym odbyli wizytę w Zakładzie PESA Bydgoszcz S.A pod opieką prof. Iwony Łukaszewicz i prof. Marcina Maćkiewicza. Firma PESA zajmuje się budową, modernizacją i naprawą taboru szynowego. Jest to polska firma z ponad 160-letnimi tradycjami, a jednocześnie nowoczesna i potrafiąca przystosować się do wymagań współczesnego rynku.

 

Na obszarze ok. 20 hektarów mieści się wiele zakładów firmy PESA, m. in. Zakład napraw i modernizacji lokomotyw (Z1),Zakład budowy i naprawy wagonów (Z2), Zakład montażu pojazdów szynowych (Z3), Hala konstrukcji stalowych (Z4) oraz kilka spółek współpracujących z firmą PESA.

 

Nasi uczniowie obserwowali pracę w dwóch zakładach: Z4 i Z3.
W Hali konstrukcji stalowych (Z4) powstają szkielety pojazdów szynowych, natomiast w Zakładzie montażu pojazdów szynowych (Z3) następuje montaż i wykończenie pojazdów.

 

W zakładzie PESA znajduje się również dział badań i rozwoju, w którym pracuje, głównie przy komputerach,  ponad 200 technologów. To właśnie w tym miejscu powstają nowe modele pojazdów szynowych oraz opracowywane są nowe rozwiązania. Zatrudnienie mogą znaleźć tu młodzi i kreatywni inżynierowie.

[MM]

Olimpiada Języka Angielskiego

Wpis opublikowany dnia 14-10-2014 o godz. 22:58. Opracowanie: Mariola Kutyła

informacja

Zbliża się XXXIX edycja Olimpiady Języka Angielskiego. Jeśli gramatyka angielska nie kryje przed Tobą prawie żadnych tajemnic i możesz pochwalić się ponadprzeciętnym zasobem słownictwa - spróbuj swoich sił.

Etap I Olimpiady, w formie testu gramatyczno-leksykalnego, odbędzie się dnia 17 listopada 2014.

W celu wsparcia uczniów przygotowujących się do zawodów I stopnia Komitet Główny Olimpiady przygotował  pakiet informacyjno-treningowy. Osobom zainteresowanym szczegółowych informacji udziela prof. Mariola Kutyła. 

[KM]

Kolejna GALA STAŚKÓW za nami!

Wpis opublikowany dnia 12-10-2014 o godz. 13:49. Opracowanie: Aleksandra Lebioda

informacja

W tym roku, wzorem poprzedniego, Samorząd Uczniowski przygotował krótki kabaret prezentujący zabawną wersję szkolnej lekcji. W roli aktorów wystąpili zarówno uczniowie, jak i Profesorowie.

 

Tegoroczne Staśki można było zdobyć w 4 kategoriach. Ponadto Samorząd Uczniowski wręczył 2 specjalne statuetki podsumowujące 2 lata kadencji. Nagrody zdobyli: Profesor Robert Grzybowski („Nauczyciel Pasjonat”), Prof. Marzena Łapińska („Nauczyciel z Poczuciem Humoru”), Prof. Beata Pilewska („Nauczyciel najbardziej wymagający”) oraz Prof. Ewa Czerwińska („Cytat Roku”). Specjalne Staśki powędrowały do Ks. Piotra Wachowskiego („Ksiądz Roku”) i do Pana Dyrektora („Super Belfer”).

 

Tegoroczna Gala Staśków była oficjalnym zakończeniem kadencji Samorządu Uczniowskiego. Przed nimi jeszcze tylko koordynacja wyborów nowego składu.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w GALERII ZDJĘĆ.

[Aleksandra Lebioda]

Warsztaty Międzynarodowego Prawa Humanitarnego

Wpis opublikowany dnia 09-10-2014 o godz. 21:18. Opracowanie: Sławomir Maciąg

informacja

W dniach 26-28.09. członkowie Szkolnego Ośrodka Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego działającego w naszej szkole wyjechali na cykliczne warsztaty. Na trasie grupy znalazły się: Biuro Informacji i Poszukiwań PCK w Warszawie oraz Biblioteka MPH. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z koordynatorem krajowym ds. pierwszej pomocy. Zwiedziliśmy również Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alejach Szucha, Muzeum Więzienia Pawiak oraz Muzeum Niepodległości. Kolejny dzień stanowiły warsztaty w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i obozie koncentracyjnym Gross Rosen Dzień trzeci upłynął na warsztatach w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu i zwiedzaniu miasta. Naszym celem było przygotowanie merytoryczne uczestników do przyszłorocznego konkursu MPH.

Więcej zdjęć w GALERII ZDJĘĆ.

Zachęcamy również do obejrzenia wypowiedzi naszej uczennicy Ateny Zdanowicz dla TVP od 7:52 minuty klikając TUTAJ.

[MC]

„Z Uśmiechem do Szkoły”

Wpis opublikowany dnia 06-10-2014 o godz. 22:16. Opracowanie: Rafał Gontarczyk

informacja

Szkolne Koło Caritas informuje, że we wrześniu 2014 r. wolontariusze w ramach akcji Z Uśmiechem do Szkoły” sprzedali cegiełki o wartości 350 zł. Połowa tej kwoty została przekazana do Caritas Bydgoszcz natomiast 175 zł zostanie przeznaczone na pomoc materialną dla uczniów naszej szkoły. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie dla wszystkich wolontariuszy.

[GN]

<< newsów: 1613 (1740 KB) >>