XV liceum otworzyło furtkę uniwersytetom

Mistrzowie rodzą się w szkołach

 

<<< O NAS >>>

Ogólniak z charakterem

Wielki Fordoński Piknik Rodzinny

X Muza po angielsku w XV LO

W Fordonie o Bydgoszczy...

Nocny maraton maturalny w XV LO

Rekrutacja 2015

Wpis opublikowany dnia 09-07-2015 o godz. 12:01. Opracowanie: Zespół rekrutacyjny

ważne

UWAGA!

Mamy ostatnie dwa wolne miejsca w XV Liceum Ogólnokształcącym:

 

- klasa 1a (biologiczno-chemiczna) - 1 miejsce

 

- klasa 1c (humanistyczno-językowa) - 1 miejsce

[Zespół rekrutacyjny]

Film w sam raz na słoneczne dni

Wpis opublikowany dnia 09-07-2015 o godz. 11:59. Opracowanie: Michał Laskowski

informacja

Na niecały miesiąc przed wakacjami, na początku czerwca, odwiedzili nas wyjątkowi goście – sześciolatki z przedszkola mieszczącego się w Zespole Szkół nr 28 przy ul. Kromera. Czternastka rezolutnych dzieci pod opieką Pani Hanny Pankowskiej – Nogowskiej, dwóch dzielnych mam oraz opiekuńczych i uśmiechniętych redaktorów „Fabryki Słowa” zwiedziła naszą szkołę. Przedszkolaki obejrzały m.in. specjalnie przygotowany dla nich pokaz taekwondo, zwiedziły pokój nauczycielski, porysowały po tablicy w sali 206, a w kinie „Jeremi” odpowiadały na pytania dotyczące szkolnego życia. Na koniec wizyty wzięły udział w ćwiczeniach z resuscytacji, obejrzały „Szalone igrzyska”, a na deser dostały coś do picia i zjedzenia.

Owocem spotkania jest film, który zmontowała Ola Cichocka z 2d. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia!

 

[LM]

Zakończenie I edycji projektu „X Muza po angielsku”

Wpis opublikowany dnia 01-07-2015 o godz. 22:46. Opracowanie: Mariola Kutyła

informacja

Dnia 24 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie I edycji projektu X Muza po angielsku. Projekt adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z Bydgoszczy i okolic, a jego główny cel stanowiło podnoszenie poziomu nauczania języka angielskiego poprzez upowszechnianie filmu jako narzędzia edukacyjnego, łączenie nauki języka z  formami teatralnymi oraz realizacja grupowej miniprodukcji filmowej.

W cyklu pięciu spotkań zorganizowanych w ramach I edycji projektu regularnie uczestniczyły grupy młodzieży z Gimnazjum nr 5, 9, 23 oraz 52 w Bydgoszczy, Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego oraz Gimnazjum przy Zespole Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej.  W okresie od lutego do czerwca wzięły one udział w szeregu wartościowych zajęć i warsztatów prowadzonych przez zaproszonych gości. Gimnazjaliści obejrzeli przedstawienie w języku angielskim w wykonaniu międzynarodowej grupy teatralnej The Bear Educational Theatre. Uczestniczyli  też w  warsztatach prowadzonych przez jednego z aktorów grupy, podczas których zdobyli praktyczną wiedzę na temat autoprezentacji. Spotkali się również z aktorką Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, która zapoznała ich z  tajnikami sztuki aktorskiej i poprzez szereg warsztatowych ćwiczeń przeniosła w świat nieograniczonej wyobraźni oraz improwizacji. Biorąc udział w zajęciach traktujących o realizacji własnych amatorskich produkcji filmowych dowiedzieli się jak napisać scenariusz, poprowadzić produkcję i jak pracować z „aktorami”.  Oglądając filmy w wersji anglojęzycznej oraz biorąc udział w panelach dyskusyjnych związanych z prezentowaną w nich tematyką, uczestnicy projektu doskonalili również swoje kompetencje językowe. Zwieńczeniem projektu była własna produkcja filmowa przygotowana w konwencji kina akcji oraz udział w II Multimedialnym Przeglądzie Filmowym w Języku Angielskim.

Projekt X Muza po angielsku został bardzo pozytywnie oceniony zarówno przez uczestników,  jak i ich opiekunów.  Część z nich zadeklarowała już swój udział w II edycji projektu w przyszłym roku szkolnym.

Organizatorami projektu byli: pani prof. Małgorzata Kowalska, pani prof. Mariola Kutyła, pani prof. Joanna Pliszka, pani prof. Izabela Włodarczyk oraz pan prof. Jacek Jurkiewicz.

[KM]

Ogłoszenie list przyjętych do Gimnazjum nr 53 i Gimnazjum nr 54MS

Wpis opublikowany dnia 01-07-2015 o godz. 12:26. Opracowanie: sekretariat

ważne

Ogłoszenie list przyjętych do Gimnazjum nr 53 w Bydgoszczy odbędzie się dnia 3 lipca 2015 roku o godz. 10:00.

Po ogłoszeniu list zapraszamy na spotkanie z wychowawcą klasy.

 


Ogłoszenie list przyjętych do Gimnazjum nr 54 Mistrzostwa Sportowego  w Bydgoszczy odbędzie się dnia 3 lipca 2015 roku o godz. 9:00.

Po ogłoszeniu list zapraszamy na spotkanie z wychowawcą klasy.

[sekretariat]

II Multimedialny Przegląd Filmowy w Języku Angielskim

Wpis opublikowany dnia 01-07-2015 o godz. 12:25. Opracowanie: Mariola Kutyła

informacja

Dnia 24 czerwca w sali kina Jeremi odbył się II Multimedialny Przegląd Filmowy w Języku Angielskim. Był on  jednocześnie zwieńczeniem I edycji projektu "X Muza po angielsku" organizowanego przez nauczycieli języka angielskiego XV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy: panią prof. Małgorzatę Kowalską, panią prof. Mariolę Kutyłę, panią prof. Joannę Pliszkę, panią prof. Izabelę Włodarczyk oraz pana prof. Jacka Jurkiewicza.

Adresatami Multimedialnego Przeglądu Filmowego w Języku Angielskim byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich zadanie polegało na przygotowaniu  10-minutowego filmu utrzymanego w konwencji kina akcji i nakręconego na podstawie własnego scenariusza. Do etapu finałowego konkursu kapituła przeglądu zakwalifikowała filmy nadesłane przez uczniów z: Gimnazjum przy Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej,  Gimnazjum nr 9 (4 filmy),  Gimnazjum nr 29,  Gimnazjum nr 32, Gimnazjum nr 52 oraz z XV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.   

Oceniając oryginalność projektu, jakość techniczną, grę aktorską oraz poprawność i płynność językową jury etapu finałowego II Multimedialnego Przeglądu Filmowego w Języku Angielskim przyznało:

I miejsce  - Gimnazjum nr 29 - film pt. „The Revange”,

II miejsce - Gimnazjum nr 9 w Bydgoszczy - film pt. „It’s not my fault”,

III miejsce - XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy - film pt. „Cosa Nostra”.

 

Serdecznie gratulujemy!!!

Więcej zdjęć znajduje się w GALERII.

[KM]

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

Wpis opublikowany dnia 25-06-2015 o godz. 15:03. Opracowanie: Marcin Maćkiewicz

ważne

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się w piątek, 25 czerwca o godz. 9.00.

[MM]

II miejsce w Bydgoszczy

Wpis opublikowany dnia 25-06-2015 o godz. 14:51. Opracowanie: Mariola Raszlińska

sport

23 czerwca Miejski Szkolny Związek Sportowy w Bydgoszczy uroczyście podsumował całoroczne zmagania młodzieży szkolnej w ramach XXII Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży.

Miło jest poinformować, że przedstawiciele naszej szkoły, Zespołu Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego, z uroczystości zorganizowanej w Artego Arenie, wrócili z pucharem za zajęcie drugiego miejsca wśród szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast nasi gimnazjaliści zostali nagrodzeni za zajęcie piątego miejsca w Bydgoszczy w swojej kategorii.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy brali udział w rywalizacji w różnych dyscyplinach sportowych w ciągu całego roku szkolnego i przyczynili się do tego sukcesu!

 

[RM]

Uczniowie z Dąbrowy Chełmińskiej w XV-tce

Wpis opublikowany dnia 25-06-2015 o godz. 14:48. Opracowanie: Iwona Łukaszewicz

informacja

W poniedziałek, zaproszeni przez zgrany zespół - panie Iwonę Łukaszewicz, Jowitę Wawrzyńską oraz pana Sebastiana Kubskiego - odwiedzili naszą szkołę uczniowie klas drugich gimnazjum z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkól z Dąbrowy Chełmińskiej. Podzieleni na grupy ochoczo udali się do pracowni chemicznej, w której przebrani w odzież ochronną i okulary mogli zgłębiać wiedzę tajemną, przeprowadzając eksperymenty pod czujnym okiem pani profesor Lucyny Mikulskiej. Inna grupa w tym czasie poznawała prawa fizyczne rządzące naszym światem, słuchając wykładów i biorąc czynny udział w zadaniach przygotowanych przez panią profesor Mariolę Wiśniewską oraz jej pomocników z klasy I gimnazjum. Po poszerzeniu wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych, młodzież mogła zapoznać się z podstawami pierwszej pomocy, które zaprezentował mistrz resuscytacji pan profesor Sławomir Maciąg. Miłośnicy świeżego powietrza i historii udali się na długi spacer po Fordońskiej Dolinie Śmierci, podczas którego mieli okazję wysłuchać obszernego wykładu pana profesora Daniela Piotrowskiego. Po interesujących zajęciach młodzież udała się do kina, gdzie po krótkim powitaniu przez pana dyrektora Stanisława Pilewskiego mogła się zrelaksować podczas pokazu fantastyczno-przygodowego filmu pt. „Super 8”. Miła, aczkolwiek za krótka wizyta, zakończyła się pysznym obiadem w  stołówce szkolnej. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tak spędzonego czasu i mamy nadzieję, że na jednej wizycie się nie skończy.

Więcej zdjęć można znaleść w GALERII zdjęć.

[IT]

Nasi pływacy w Baku

Wpis opublikowany dnia 25-06-2015 o godz. 14:39. Opracowanie: Mariola Raszlińska

sport

We wtorek, nasi pływacy Julia Gus i Mateusz Żurawicz rozpoczynają zmagania w Igrzyskach Europejskich w Baku (Azerbejdżan) na pływalni Baku Aquatics Centre, mogącej pomieścić 6000 kibiców. Pięciodniowe zawody można śledzić na sportowych antenach Polsatu i na stronie http://megatiming.pl/zawody/igrzyska-europejskie.

Trzymajmy kciuki za naszych pływaków.

[RM]

XXII BOM w LA

Wpis opublikowany dnia 25-06-2015 o godz. 14:37. Opracowanie: Mariola Raszlińska

sport

16 i 17 czerwca na stadionie CWKS Zawisza odbył się finał XXII Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży w Lekkiej Atletyce z udziałem uczniów naszej szkoły. Miło jest poinformować, że zdobyli oni 7 medali!

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych medale wywalczyły:

  • Paulina Kuczyńska (rzut oszczepem) – srebrny
  • Oliwia Blachowska (skok w dal) – brązowy
  • Oliwia Blachowska (skok wzwyż) – brązowy
  • Sztafeta szwedzka (Martyna Latopolska, Monika Weitz, Aneta Szweda, Marta Lorczak) – srebrny.

Medaliści w kategorii szkół gimnazjalnych:

  • Roksana Słupek (bieg 800m) – srebrny
  • Paweł Paduch (bieg 1500m) – brązowy
  • Sztafeta szwedzka (Roksana Słupek, Anna Mizielska, Kinga Gacka, Weronika Szczukiewicz) – brązowy.

Gratulujemy!

Foto: prof. Barbara Zglinicka – Jagos.

 

        

 

 

 

[RM]

<< newsów: 1788 (1995 KB) >>