Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w Modelach Obrad ONZ - Andrzej Nejman

Statystyka wyjazdów:

Kto i ile razy :-)

Liczba uczestników

Najbliższe Modele Obrad ONZ ( kliknij tutaj )

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 Mistrzostwa Sportowego na Modelach ONZ

Uczniowie naszego liceum i gimnazjum uczestniczą w Modelach Obrad ONZ od wiosny 2002 roku, kiedy to po raz pierwszy trójka uczniów brała udział w Polskim Modelu Obrad ONZ - POLMUN 2002 w Gorzowie Wielkopolskim. Od tej pory każdego roku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w obradach w Gorzowie Wielkopolskim.

W 2003 roku nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w Modelu ONZ w Berlinie (SISMUN). Szkoła organizująca te obrady mieści się w Berlinie na wyspie Sharfenberg - stąd nazwa imprezy Shulfarm Insel Sharfenberg Model United Nations (w skrócie - SISMUN). Model ten odbywa się co roku w październiku i przyciąga uczniów z kilka krajów Europy. Obrady odbywają się w budynku szkoły na małej wyspie, otoczonej lasami, mieszczącej się z dala od centrum miasta.

W 2006 roku grupa uczniów naszej szkoły po raz pierwszy brała udział w Modelu Obrad ONZ w Atenach (DSAMUN 2006). Impreza odbywała się w październiku, w niemieckiej szkole w Atenach. Szkoła leży przy okazałym stadionie olimpijskim, który wybudowany został na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku.

A w 2007 roku, jako jedyna szkoła z Polski, uczestniczyliśmy w Modelu Obrad ONZ w Mediolanie (Milan MUN 2007). Obrady, które trwały od 26 do 28 marca 2007, odbywały się w auli i w salach Uniwersytetu Bocconi. Organizatorem tej imprezy było Liceo Linguistico Alessandro Manzoni. Jest to bardzo renomowana szkoła we Włoszech, jedno z najlepszych liceów lingwistycznych. Obrady również były udane, a oprócz debatowania na Modelu ONZ uczniowie zobaczyli wiele ciekawych miejsc w Mediolanie oraz w Wenecji.

Uczniowie z naszej szkoły odwiedzali Włochy ponownie w 2008 roku (Milan MUN 2008) oraz wiosną 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy braliśmy udział w Modelu ONZ w Genui (GEMUN 2009). Co prawda podróż do tego miasta była męcząca (kilka przesiadek po drodze: pociąg - samolot - autokar - pociąg), ale udział w konferencji i pobyt były udane.

Każdy z Modeli Obrad ONZ jest inny. Każda konferencja ma swoje własne tradycje i zasady. Imprezy te sprawiają, że uczniowie zdają sobie sprawę, jak ważna jest znajomość języka angielskiego. Obecność uczniów z wielu krajów Europy, a czasami nawet spoza naszego kontynentu, zmusza każdego uczestnika obrad do porozumiewania się w języku angielskim. Jest to również lekcja demokracji, nauka negocjacji i osiągania kompromisów. No i bardzo dobra metoda poznawania kultury i obyczajów różnych narodów w Europie.