MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY

Mistrzostwa propagują zasady udzielania pierwszej pomocy w szczególności wśród członków Polskiego Czerwonego Krzyża w tym również młodzieży naszej szkoły. Zachęcają do podnoszenia poziomu swoich umiejętności w tym zakresie.
Współzawodnictwo w Mistrzostwach nie tylko wyłania najlepsze i najbardziej fachowo przygotowane zespoły ratowników, ale również pokazuje potrzebę bezinteresownego niesienia pomocy wszystkim cierpiącym, zgodnie z zasadami Czerwonego Krzyża.
Mistrzostwa są miejscem:

 • ujednolicenia standardów pierwszej pomocy nauczanych na kursach PCK i lekcjach przysposobienia obronnego,
 • monitorowania, czy stosowane metody nauczania pierwszej pomocy są skuteczne,
 • uzupełnienia kontaktów pomiędzy różnymi szkołami i jednostkami PCK.
 • W mistrzostwach biorą udział 5- osobowe zespoły. Rywalizacja odbywa się na stanowiskach, na których pozorowane są najczęściej zdarzające się wypadki i towarzyszące im urazy.


  Rok 2009

  W sobotę, 18 kwietnia, w budynku naszej szkoły odbył się etap rejonowy XVII Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Do rywalizacji stanęło 12 drużyn z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych. Pięcioosobowe zespoły miały okazję wykazać się swoją wiedzą na temat zasad udzielania pierwszej pomocy i zastosować ją na specjalnie pozorowanych wypadkach. Wśród urazów, z którymi musieli poradzić sobie młodzi ratownicy, znalazło się m.in. złamanie otwarte, ciało obce w ranie, krwotok z nosa, upadek z wysokości, przedawkowanie narkotyków. Priorytetem każdych mistrzostw jest sprawdzenie się w najtrudniejszym przypadku- resuscytacji krążeniowo-oddechowej. I tym razem nie było inaczej. Dodatkowo, uczestnicy mogli przejść szybkie szkolenie AED (defibrylator półautomatyczny) oraz wykazać się wiedzą teoretyczną o pierwszej pomocy, prawie humanitarnym i działalności PCK. Po kilkugodzinnym boju, komisja sędziowska przystąpiła do ogłoszenia wyników. Z ogromną przyjemnością zawiadamiamy, że najwyższe noty zdobyły reprezentacje naszej szkoły. A oto pierwsze 3 miejsca:

  I- XV LO (zespół nr 1), w składzie: Judyta Umlauf (kapitan), Marta Brzezińska, Dagmara Tańska, Dominika Matuszak, Maja Bandura

  II- XV LO (zespół nr 2), w składzie: Hubert Wójcik (kapitan), Monika Wysocka, Eliza Wierzbicka, Paulina Kolasa, Paulina Miklasz

  III- Pałac Młodzieży, w składzie: Dawid Marczak (kapitan), Agata Pietrzak, Mateusz Kusio, Magdalena Prądzińska, Alicja Łassa

  Drużyna, która zajęła I miejsce, będzie reprezentowała nasz rejon w etapie okręgowym Mistrzostw, który odbędzie się 9 maja w Bydgoszczy.


  MISTRZYNIE POLSKI W UDZIELANIU PIERWSZEJ POMOCY

  30 maja 2009 roku, drużyna z XV LO, reprezentująca województwo kujawsko – pomorskie zajęła I miejsce na etapie centralnym XVII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Zespół w składzie: Judyta Umlauf (kapitan), Maja Bandura, Marta Brzezińska, Dominika Matuszak, Dagmara Tańska, wrócił z Opola z 9 pucharami i prawem do reprezentowania Polski na Europejskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy CK, które odbędą się w dniach 2-5.07.2009 w Niemczech. Opiekunem zwycięskiej drużyny jest Sławomir Maciąg, nauczyciel przysposobienia obronnego w XV LO. Ogromne gratulacje należą się dziewczynom szczególnie za umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, ponieważ przez cały czas zawodów padał deszcz, a wszystkie stacje pozorowane były na zewnątrz. Zespoły musiały udzielić pierwszej pomocy m.in. ofiarom wypadku komunikacyjnego, topielcowi czy jeźdźcom, których zrzuciły konie. Atmosfera imprezy była jak zwykle wyjątkowa, a idea Mistrzostw od zawsze niezmienna.
  Moin!
  Takim okrzykiem byliśmy witani w Oldenburgu, urokliwym mieście leżącym w niemieckiej Dolnej Saksonii. To właśnie tam odbyła się tegoroczna FACE – First Aid Convention in Europe – 22. z kolei spotkanie członków stowarzyszeń krajowych Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, którego głównym celem było wyłonienie najlepszej europejskiej drużyny w udzielaniu pierwszej pomocy.
  Impreza zaczęła się wspólnym grillowaniem jeszcze w czwartek, 2 lipca 2009 roku, gdy do Wesser-Ems-Halle dotarły poszczególne zespoły – a było ich 26, pojawili się także goście z wielu innych zakątków świata, na przykład z Hong-Kongu i Uzbekistanu. Polski Czerwony Krzyż reprezentował zespół, który wygrał XVII Krajowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy z Zespołu Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego XV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy (reprezentujący w Opolu Kujawsko – pomorski Zarząd Okręgowy) w składzie: Judyta Umlauf (kapitan), Maja Bandura, Marta Brzezińska, Marta Figurska, Dominika Matuszak, Dagmara Tańska. Razem z drużyną do Oldenburga pojechali także Sławomir Maciąg (fotograf) i Magdalena Dreger (tłumacz). Nasz kraj dzielnie reprezentowała także sędzia Marietta Maciąg.
  Oprócz mistrzostw organizatorzy przewidzieli dla uczestników szereg atrakcji, między innymi wycieczkę do Wilhelmshaven, różnorodne wystawy i wiele form aktywności fizycznej. W piątek, 3 lipca odbyło się oficjalne otwarcie FACE 2009 na rynku w Oldenburgu, zakończone kolorową, huczną paradą wszystkich przybyłych uczestników.
  Sobota była dniem w całości przeznaczonym na zawody. Rozpoczęły się, z niemiecką dokładnością, o godzinie 8 rano. Składały się z 26 stacji, w tym 11 urazowych, w trakcie których zawodnicy wykazywali się swoimi umiejętnościami. Co do przebiegu, mistrzostwa nie różniły się od tych organizowanych w Polsce. Przygotowane urazy były najróżniejsze – od złamań, przez poparzenia i krwotoki, aż do zatrzymania czynności życiowych. Trzeba przyznać, że niemiecki Czerwony Krzyż spisał się wyśmienicie: profesjonalni pozoranci, realistyczne, chociaż na szczęście nieprawdziwe rany i zaangażowane siły (jak chociażby płonąca furgonetka gaszona przez ekipę z prawdziwego wozu strażackiego) zasługują na słowa uznania!
  Zespół z Polski w klasyfikacji dotyczącej stacji urazowych uzyskał 16. miejsce, co, trzeba przyznać, jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę wiek uczestniczek (byliśmy jednym z najmłodszych zespołów, poza tym w całości żeńskim!).
  Oprócz tego nie zabrakło stacji przeznaczonych na rozrywkę, nie zawsze związanych z pierwszą pomocą, za to naprawdę relaksujących. Zwycięzcą w tych konkurencjach został zespół reprezentujący Austriacki Czerwony Krzyż. Chcielibyśmy także pochwalić się zdobytym przez zespół z Polski wynikiem w teście z wiedzy o Czerwonym Krzyżu i prawie humanitarnym – zdobyliśmy najwięcej punktów spośród wszystkich startujących drużyn!
  Po zawodach w głównej hali odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród. Pierwsze miejsce zajął, po raz czwarty z rzędu, zespół z Serbskiego Czerwonego Krzyża. Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej i pierwsze miejsce pod względem zdobytych punktów za wsparcie psychiczne poszkodowanych zdobył Irlandzki Czerwony Krzyż, zaś trzecie miejsce – Włoski Czerwony Krzyż. Po dekoracji zwycięzców w górę wystrzeliło złote confetti i rozpoczęła się wielka feta w rytm bębnów zespołu Tropicana i zespołu Famous.
  Co dał nam ten wyjazd? Na pewno wiele nowych doświadczeń. Mieliśmy okazję porozmawiać z drużynami z całej Europy (i nie tylko!) na temat tego, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy w innych krajach. Warto podkreślić, że pod względem standardów nie odstajemy mocno od reszty kontynentu, chociaż wielu uczestników FACE podkreślało, że cały czas dużo jest do zrobienia w kwestii ujednolicenia zasad. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi, z którymi mamy nadzieję utrzymywać kontakty. To niesamowite przeżycie – reprezentować własny kraj. Nie da się żadnymi słowami opisać atmosfery, która panowała na tych zawodach. Będąc na miejscu miało się poczucie, że jest się częścią wielkiej, czerwonokrzyskiej rodziny, niezależnie od wieku, płci i narodowości, w której każdy człowiek jest ważny i potrzebny. Wszystkie drużyny dopingowały siebie nawzajem, pozowały do wspólnych zdjęć i składały wzajemne gratulacje. Nieczęsto spotyka się tylu szczerze uśmiechniętych ludzi. Jesteśmy przekonani, że podobnie przyjazna atmosfera będzie panowała w 2010 roku na FACE w Belgradzie. Na pewno warto tam być!

  Magdalena Dreger
  Grupa Pierwszej Pomocy PCK
  Przy XV LO w Bydgoszczy

  Rok 2008

  Etap krajowy XVI Mistrzostw Pierwszej Pomocy – Sława, 06-08 czerwca 2008 Wicemistrzostwo Polski


  Skład zespołu XV LO: Mierzejewska Marta (kapitan), Kleszko-Klicka Joanna, Maciąg Marietta, Wiśniewska Magdalena, Urban Małgorzata
  Opiekun: Marta Szurgot


  Rok 2007

  Etap Krajowy XV Mistrzostw Pierwszej Pomocy Poznań 15-17 czerwca Wicemistrzostwo Polski


  Skład zespołu XV LO: Ostaniewicz Kamila (kapitan), Brakowska Patrycja, Dreger Magdalena, Umlauf Kinga
  Opiekun: mgr Sławomir Maciąg


  Rok 2006

  Etap Krajowy XIV Mistrzostw Pierwszej Pomocy - Łomża Wicemistrzostwo Polski


  Skład zespołu XV LO: Szurgot Marta (kapitan), Hartyniuk Wioleta, Kawczyński Przemysław, Patyk Joanna
  Opiekun: mgr Sławomir Maciąg


  Rok 2005

  Etap krajowy XIII Mistrzostw Pierwszej Pomocy Bielsko-Biała - 10-11 czerwca II miejsce - XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy oraz na dwóch punktowanych stacjach: I miejsce na stacji ,,Najtrudniejszy Wypadek'' III miejsce na stacji ,,Wypadek Komunikacyjny''

  Skład zespołu XV LO: Jesiołowska Małgorzata (kapitan), Chomiuk Aleksandra, Cywińska Katarzyna, Mierzejewski Michał
  Opiekun: mgr Sławomir Maciąg


  Rok 2004

  Etap krajowy XII Mistrzostw Pierwszej Pomocy Kawęczyn k. Grójca 29-20 maja III miejsce - XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy oraz I miejsce na punktowanej stacji ,,Prawo Humanitarne''

  Skład zespołu XV LO: Jesiołowska Małgorzata (kapitan), Chomiuk Aleksandra, Cywińska Katarzyna, Mierzejewski Michał
  Opiekun: mgr Sławomir Maciąg